SSD Disk

2 ürün var
Filtrele

Bilgisayar depolama hiyerarşisinde, ikincil depolama aygıtı olarak, verileri kalıcı olarak depolamak, bunu yaparken de tümleşik devre tertibatlarını kullanan katı hal sürücüsüdür.

SSD Nasıl Takılır?

Öncelikle verilerinizi yedekleyin. Bilgisayar uygun SSD disk saltın aldığınızdan enin olun. PC veya dizüstü bilgisayarınızı güç kablosunu fişten çekin. Bilgisayarın kapağını açın. Bataryasını cihazdan ayırın. SSD diske, veri kablosu ve güç kablosunu takarak, kasa üzerinde bulunan uygun yere sabitleyin.

Masaüstü bilgisayarlar için, uyumlu kablo temin etmeniz gerekebilir. Bilgisayarınızın kapağını kapatın. Bataryasını ve güç kablolarını takın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek, açılışta BIOS ayarlarına girerek, SSD’nizi ana disk olarak seçin. AHCI modunda kaydederek çıkın. Bilgisayarınıza yeni işletim sistemi kurarak, verilerinizi SSD’nize aktarın.

SSD Fiyatları

HDD’lerin yerini hızla almaya başlayan SSD’ler ilk çıktığı günden bu güne gerek hız gerek veri depolama kapasitesi yönünden hızlı değişim gösterdi. ssd harddisk fiyatları da bu çeşitliliğe göre değişiklik göstermektedir.

İlk çıkan SATA versiyonlu SSD’ler, asıl okuma hızları daha yüksek olmasına rağmen belirli bir hızın üzerine çıkamazken, yeni çıkan m2 ssd versiyonları, veri yolları nedeniyle daha yüksek hızlara çıkabilmekte. Genellikle kullanıcılar 250 GB SSD’lerle 500 gb ssd kapasitede olanları tercih etmekte, SSD’ye işletim sistemini kurarak, HDD’yi depo alarak kullanmaktadır.

SSD Harddisk

HDD diskler, normal sabit disklerde verilere ulaşırken, içerisinde bulunan diskleri döndürerek veriye ulaşır. SSD disklerde mekanik bileşeni yoktur, USB bellek, tablet mantığı ile çalışarak donanımında bulunan hafıza çiplerine veriyi kaydeder.

SSD’ler, HDD’lerden daha hızlıdır. HDD ile veriyi açmak dakikalar sürerken, SSD de saniyeler içerinde veriye ulaşılabilir. İşletim sistemi SSD’ye yüklenmişse bilgisayar açılış kapanışını da olumlu yönde hızlandırır.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD alırken ilk yapılması gereken bilgisayarınıza uyumluluğunu araştırmak. İlk çıkan versiyonlarında SATA versiyonunda, harici güç kablosuna ihtiyaç duyuyordu. SATA versiyonunun son nesli 3.0 SSD’lerin ulaşabileceği maksimum hız 600mb/s’dir. Sonraki çıkan enerjisini ve veri aktarımını anakarttan alan SSD’ler m2 yazdığı için daha hızlı versiyonu olarak bilinse de, m2 olması hızı belirleyen faktör değil, bir form faktörüdür.

NVMe SSD diskler, PCIe slotunu kullanırlar, PCIe, PCIe 2.0, PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 dört farklı çeşidi bulunur. Her birinin okuma-yazma hızları farklıdır. Ancak uyumludurlar ve eski versiyon slotlara takılabilir. Sadece hızı ve kullandığı slotun standardına düşer. Hızlarına göre x2, x4 ve x8 şeklinde türlere de ayrılır. Değer x Saniye başı GB başı okuma hızını belirler. Üst versiyon alt versiyon slotlara takıldığında maksimum hız düşer.

SDD alırken ihtiyaç duyacağınız depolama alanı, hangi amaçla kullanacağınız önemli faktör. Daha hızlı SSD alırken depolama kapasitesi düşük olabilir veya depolama alanı çok ancak veri hızı düşük olabilir. Veri kapasitesine 120gb ssd ile 8TB SSD arasında farklılık göstermektedir. Size uygun SSD’yi seçmelisiniz. Örneğin 240gb ssd, 250 GB depolama alanına ihtiyaç duymanız durumunda ihtiyacınızı karşılamayacaktır.

SSD Laptoplara Takılabilir Mi?

Eski versiyon laptopunuz var ise, laptop SSD ile uyumlu olmaya bilir. Bu durumda SSD’nizi uyumlu hale getirerek DVD/CD portuna takabilirsiniz. Yeni versiyon laptoplarda da HDD uyumlu olmaya bilir aynı yöntemi deneyebilirsiniz. Laptopunuza SSD aldığınızda, üzerinde 1TB +128 GB ibaresini yazabilir. Bu cihazın 128GB SSD kısmını işletim sistemi için kullanacak, 1 tb ssd kısmını depolama alanı olarak kullanacaktır.

SSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

HDD’lerin yerini alan yeni nesil SSD’ler kullanıcıya bir takım avantajlar sunmaktadır.

  • SSD’ler HDD’lerden çok daha hızlıdır.
  • HDD’ler gibi hareketli parçalara sahip olmadığından bozulma ihtimalleri daha düşüktür.
  • SSD’ler sarsıntılara daha dayanıklıdır.
  • Mekanik aksamı olmadığı için tamamen sessiz çalışır

Kullanıcıya birçok avantajlar sağlayan SSD’ler, belli bir yazma kapasitesine sahiptirler. Kapasiteleri dolduğunda kullanılmaz hale gelirler. Arıza yapması durumunda, HDD’lere göre SSD’lerden, veri kurtarmak daha zordur.