Düdüklü Tencere

27 ürün var
Filtrele

Düdüklü tencere, yemekleri hızlı pişirmek için buğu gücünden yararlanma prensibi ile çalışan tenceredir.

Tazyikle suyun kaynama derecesi arasındaki ilişkiden hareketle ortaya çıkmıştır. Düdüklü tencere yemekleri yüksek ısıda ve tamamen kapalı şekilde pişirdiğinden dolayı, yemeklerin pişme süresini en aza indiren, kaynadığının anlaşılması için supap ilave edilmiş tenceredir.

Düdüklü tencerelerde patlama tehlikesine karşı, basınca dolayısıyla pişme derecesine nazaran ayarlanabilen bir supap vardır ve basınç artınca düdük hava kaçırarak tencerenin patlamasına engel olur. Düdüklü tencere adını de bu yüzden almıştır. Herhangi bir tehlikeye niçin olmasa da verimsizliğe yol açan bir husus ise düdüklü tencere hava kaçırıyor olmasıdır.

Bu şekilde bir durumda düdüklü tencere tasarlanandan daha düşük bir tazyikle çalışacak, yemeğin suyunun kaynama noktası yeteri kadar yükselmeyecek ve yiyecek mümkün olandan daha uzun bir sürede pişecektir.

Düdüklü tencerede pişen yemeklerin birazcık suluca kalmaları, susuz olup yanmalarından çok daha iyidir. Yanarsa çaresi bulunmaz fakat yiyecek birazcık sulu olursa, tencerenin kapağı açıldıktan hemen sonra, yiyecek alınıp tabağa konur. Suyu, tencereye başka bir kapak kapatılarak, kaynatılıp azaltılır. Su istenen miktarda kalın, tabağa alınmış olan yemeğin üstüne dökülür.

Düdüklü tencere kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlara dikkat edilmemesi, tencerenin bozulmasına, ya da patlayıp yemeği pişirenin elinin, yüzünün buhar sebebi ile haşlanmasına vesile olabilir. Çok sayıda kişi tarafından, Karaca düdüklü tencere nasıl kullanılır? Sorusu da yöneltilmektedir.

Gözetilecek noktaların başlıcaları şunlardır:

  • Tencerenin kapağı yüksekse, içeride bırakılacak olan boşluk biraz daha azca olabilir.
  • Kapağının muhakkak açılması gerekiyorsa, tencere ya soğuk suya oturtularak yahut akan soğuk suyun altına tutularak fazla buğunun çıkması sağlanır. İçteki basınç böylece azalınca, kapak kolayca açılır.

Schafer düdüklü tencere nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı da bir hayli merak edilmektedir. Düdüklü tencerelerde, çorba dâhil, bütün yemekler pişirilir. İçine konan su miktarı, malzemenin, pişme esnasında bırakacağı su hesaplanarak ayarlanır.

Pişirilecek yemeğin malzemesi hazırlanmış olur. Hepsi birden tencereye konur. Hafifçe kızınca çentilerek doğranmış soğanlamış olur atılır, sarı rengini alana kadar kavrulur. Sonra tüm öteki malzeme ile su da konup tencerenin kapağı kapatılır.

Yeşil renkteki sebzelerin pişirilmesi için bir su bardağı su yeterli olurken,  çorba pişirilmesinde gerektiği kadar suyun kullanılması, bu kapsamda son derece yeterli olabilmektedir.

Düdüklü tencerelerde islimin toplanmasına kadar geçen vakit yemeğin pişme süresinden sayılmaz. Düdüklü tencerelerin içinde gereken basıncı oluşturan islimin fazlası, kapaktaki güvenlik supabından kaçar. Düdük sesi, bu kapsamda yemeğin piştiğini gösteren ve düdüklü tencereye de ismini vermektedir. Böylelikle kadınlar, bu ses aracılığı ile yemeğin piştiğini anlayabilmektedir.

Düdük sesini duyunca saate bakılır. Basıncın lüzumundan fazla artmasını önlemek için de ateş kısılır, tenceredeki basıncın aynı ölçüde kalması sağlanır. Bu çok yönlü tencerenin nasıl kullanıldığı hakkında bir fikre sahip olmayan kişiler için, Karaca düdüklü tencere nasıl kullanılır video halinde de kişilerin hizmetine sunulmuştur. Ev hanımı bu tencereyle kısa zamanda çeşitli yemekler yapabilme imkânını kazanır.

Bir tek, düdüklü tencerede pişen yiyeceklere, pişerken ara sıra bakılamayacağından bu tarz şeylerin su miktarı önceden ayarlanmalıdır. Düdüklü tencere, dikkatli kullanılması halinde son derece pratik ve bir o kadar da avantajlı bir yemek pişirme aracıdır. Bütün bu sebeplerden dolayı da her geçen gün birbirinden farklı marka tarafından, oldukça çeşitli özelliklere sahip olan düdüklü tencerelerin üretimine de ara verilmeden devam etmektedir.